Show simple item record

dc.creatorČerný, Karel
dc.date.accessioned2024-06-19T08:57:42Z
dc.date.available2024-06-19T08:57:42Z
dc.date.issued2017
dc.identifier.isbn978-80-7422-589-5
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/189859
dc.languageČeštinacs
dc.publisherNLN - Nakladatelství Lidové novinycs
dc.titleJezídé – komunita na útěkucs
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2023-05-18
dc.contributor.refereeMendel, Miloš
dc.contributor.refereeLužný, Dušan
dc.contributor.refereeVáně, Jan
thesis.degree.disciplineSociologiecs
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs
uk.author.affiliationUnivezita Karlova, Fakulta humanitních studiícs
uk.habilitation-board.chairmanHalík, Tomáš
uk.habilitation-board.memberDvořáková, Vladimíra
uk.habilitation-board.memberSkovajsa, Marek
uk.habilitation-board.memberMendel, Miloš
uk.habilitation-board.memberTopinka, Daniel
uk.abstract.csPráci lze chápat jako případovou studii blízkovýchodního uprchlictví, zpracovanou na příkladu konkrétní blízkovýchodní menšiny, a to iráckých jezídů. Základem práce jsou výzkumné rozhovory, které byly sbírány na jaře roku 2016 v severním Iráku, nacházejícím se pod kontrolou Kurdské regionální vlády. Cílem bylo odkrýt perspektivy a motivace tzv. vnitřně přesídlených osob (IDPs), zejména s ohledem na to, jak uvažují a jak se rozhodují ve věci své další migrace: tedy mezi návratem do svých domovů v Sindžáru, odchodem do Evropy, nebo usazením se v severním Kurdistánu. Rozhovory proto probíhaly především s vnitřně přesídlenými osobami v uprchlických táborech, ale také na jiných lokacích (veřejné budovy). Doplňkové rozhovory byly pořizovány s politickými, kmenovými a náboženskými vůdci z řad jezídské menšiny. Jakkoliv můžeme předpokládat, že hlavní motivací pro odchod do Evropy byl útok Islámského státu a následná genocida jezídské komunity, skutečné motivy pro emigraci jsou daleko komplexnější a mají také hlubší historickou souvislost. Data byla následně analyzována s pomocí metody zakotvené teorie, odkryto bylo větší množství dílčích motivů i obecnějších faktorů migrace a vztahů mezi nimi. Jde o následující obecné motivy: nedůvěra k centrální vládě (neschopnost menšiny ochránit, poté neschopnost jim pomoci, nakonec neschopnost vyšetřit válečné zločiny a pohnat ke spravedlnosti viníky), nedůvěra ke kurdské regionální vládě („zrada“ ze strany kurdské pešmergy, která jezídy přes sliby neochránila, ale i dlouhodobější pocit diskriminace ze strany kurdských institucí), nedůvěra k bývalým arabským sousedům (téma kolaborace s Islámským státem), nedůvěra v muslimskou „majoritu“ (téma islámské radikalizace po roce 2003, hlubší kořeny xenofobie), nedůvěra ve vlastní kmenové a politické elity (pocit „zrady“, neochota pomoci), narušení a zpochybnění tradičních sociálních a normativních struktur (legitimita prince, genderové vztahy), prohlubující se ekonomická krize v iráckém Kurdistánu (inflace, nedostatek pracovních míst), špatná situace v uprchlických táborech („provizorium“), vznik nové migrační dynamiky (odchod elit, demonstrační efekt syrských uprchlíků). Na obecnější úrovni je touha emigrovat do Evropy dána kombinací tří nutných, ale nepostačujících faktorů: radikalizace okolní muslimské společnosti, neschopnosti státních institucí menšiny ochránit, neochoty jezídských elit převzít tyto funkce od kolabujících či zkorumpovaných státních struktur.cs


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV