Populační konektivita a izolace u kytovců
Population connectivity and isolation in cetaceans
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/181163Identifikátory
SIS: 253456
Kolekce
- Kvalifikační práce [20357]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Choleva, Lukáš
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Ekologická a evoluční biologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra zoologie
Datum obhajoby
30. 5. 2023
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
genový tok, krajinná genetika, mořská genetika, isolation by distance, isolation by resistance, isolation by adaptationKlíčová slova (anglicky)
gene flow, landscape genetics, seascape genetics, isolation by distance, isolation by resistance, isolation by adaptationTato bakalářská práce se zaměřuje na specifika výzkumu populační konektivity a genetické izolace mořských savců, s důrazem na kytovce. Práce je rozdělena do tří částí. V první části jsou představeny metody a přístupy v krajinné genetice a genetice mořské krajiny. Druhá část se zabývá environmentálními faktory ovlivňujícími genetickou strukturu populací kytovců, jako jsou geografické bariéry, teplota vody, chování, nebo bariéry vytvořené lidmi. Poslední část se věnuje způsobům ochrany kytovců a aplikaci výzkumu konektivity populací. Cílem práce je přiblížit problematiku fylogeografie mořských savců, zejména kytovců, a ukázat význam ochrany těchto ohrožených druhů v současném světě.
This bachelor thesis focuses on the specifics of research in the field of population connectivity and genetic isolation of marine mammals, with an emphasis on cetaceans. The thesis is divided into three parts. The first part introduces the methods and approaches in landscape genetics and seascape genetics. The second part deals with environmental factors influencing the genetic structure of cetacean populations, such as geographic barriers, water temperature, behaviour, or human-created barriers. The last part addresses the ways of protecting cetaceans and the application of population connectivity research in the areas where cetaceans reside. The aim of the thesis is to present the issue of phylogeography of marine mammals, particularly cetaceans, and to demonstrate the significance of protecting these endangered species in the contemporary world.