Show simple item record

dc.creatorChromý, Jan
dc.date.accessioned2021-10-11T07:43:08Z
dc.date.available2021-10-11T07:43:08Z
dc.date.issued2017
dc.identifier.isbn978-80-7308-717-3cs
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/151174
dc.languageČeštinacs
dc.publisherFilozofická fakulta Univerzity karlovycs
dc.titleProtetické v- v češtiněcs
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2021-02-18
dc.contributor.refereeKralčák, Ľubomír
dc.contributor.refereeOloštiak, Martin
dc.contributor.refereeŠtěpánová, Veronika
thesis.degree.disciplineČeský jazykcs
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Filozofická fakultacs
uk.habilitation-board.chairmanNekula, Marek
uk.habilitation-board.memberBerger, Tilman
uk.habilitation-board.memberMeyer, Roland
uk.habilitation-board.memberOdaloš, Pavol
uk.habilitation-board.memberCvrček, Václav
uk.abstract.csPráce představuje soustavnou analýzu vzniku, vývoje a současného užívání specifického prostředku mluvené češtiny zvaného protetické v- (např. vokno vs. okno, von vs. on atd.). V první kapitole jsou kriticky zhodnoceny dosavadní představy o vzniku tohoto jevu a v návaznosti na poznatky o identickém jevu z různých slovanských jazyků je představena hypotéza o dřívějším vzniku tohoto prostředku, než se v české diachronní lingvistice obvykle uvádí. Druhá kapitola představuje kritický přehled literaturu zaměřené na užívání protetického v- od 19. století do současnosti. Třetí kapitola se věnuje metodologickým otázkám výzkumu jazykové variace a poskytuje nástin řešení různých problémů, které jsou s tímto výzkumem obvykle spojeny. Hlavní část knihy (čtvrtá až šestá kapitola) tvoří vlastní kvantitativně orientovaný výzkum užívání protetického v- v pěti českých městech: Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně. Celkově byly analyzovány projevy 159 mluvčích (každý dlouhý přibližně 60 minut). Výzkum využívá metody variační sociolingvistiky a odhaluje jazykové a sociální faktory, které ovlivňují užívání zkoumaného jevu. Práce poukazuje na to, že je užívání protetického v- do určité míry ovlivněno různými jazykovými faktory (například přítomností prefixu). Hlavním zjištěním práce je, že protetické v- je v současnosti na ústupu, a to jak v oblastech na okraji území, kde se tradičně používalo (např. Brno), tak v oblastech v jádru tohoto území (např. Praha).cs


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV