Demokratické Španělsko v boji proti genderové diskriminaci
Democratic Spain's fight against gender-baseddiscrimination
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/117872Identifikátory
SIS: 214729
Kolekce
- Kvalifikační práce [17632]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Lukešová, Anna
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Mezinárodní teritoriální studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra evropských studií
Datum obhajoby
16. 6. 2020
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Španělsko, diskriminace na základě pohlaví, genderové politiky, násilí na základě pohlaví, genderová nerovnost, PP, PSOEKlíčová slova (anglicky)
Spain, gender discrimination, gender policies, gender-based violence, gender inequality, PP, PSOETato bakalářská práce se zabývá genderovými politikami přijatými ve Španělsku jednotlivými vládami v letech 1982-2018. Analyzuje volební programy, legislativní změny, vznik specializovaných institucí a v některých případech i reakce španělské společnosti na tato opatření. Cílem práce je zaznamenat změny, které nastaly v genderové politice ve Španělsku po přechodu země k demokracii, a zejména po nástupu socialistické strany do čela tamní vlády v roce 1982 a zjistit, zda se postoje dvou hlavních španělských politických stran k této otázce liší. Práce je členěna do čtyř stěžejních částí podle jednotlivých vládních období. V těchto čtyřech kapitolách je zjišťováno, zda se proměňoval postoj jednotlivých španělských vlád k otázce ženských práv a na co jednotlivé vlády kladly důraz. Současně zkoumá, kde naopak zůstalo jen u populistických předvolebních slibů bez skutečného naplnění vytyčených cílů. V neposlední řadě jsou v práci hodnoceny i další celospolečenské události a faktory, které spolu s politikou jednotlivých vlád ovlivňovaly postavení žen ve španělské společnosti v cestě za dosažením rovnosti pohlaví.
This bachelor thesis deals with gender policies adopted in Spain by individual governments in years 1982 - 2018. It analyzes election programs, legislative changes, the emergence of specialized institutions and in some cases the response of Spanish society to these measures. The aim of this work is to record the changes that have occurred in gender policy in Spain after the country's transition to democracy, and especially after the Socialist Party took over the government in 1982 and to find out whether the attitudes of the two main Spanish political parties on this issue differ. The work is divided into four main parts according to individual government periods. These four chapters examine whether the attitude of individual Spanish governments to the issue of women's rights has changed and what each government has emphasized. At the same time, it examines where, on the contrary, it has remained only with populist pre-election promises without the real fulfillment of the set goals. Last but not least, the work also evaluates other societal events and factors which, together with the policies of individual governments, have influenced the position of women in Spanish society on the path to achieving gender equality.