Show simple item record

dc.creatorNěmec, Václav
dc.date.accessioned2018-11-29T09:45:00Z
dc.date.available2018-11-29T09:45:00Z
dc.date.issued2019
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/20.500.11956/103958
dc.languageČeštinacs_CZ
dc.titleMetafyzika bytí Tomáše Akvinského a její zdrojecs_CZ
dc.typehabilitační prácecs_CZ
dcterms.dateAccepted2018-10-18
dc.contributor.refereeVolek, Peter
dc.contributor.refereeMachula, Tomáš
dc.contributor.refereeMatula, Jozef
thesis.degree.disciplineFilozofiecs_CZ
uk.faculty-name.csFilozofická fakultacs_CZ
uk.author.affiliationUniverzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav filozofie a religionistikycs_CZ
uk.habilitation-board.chairmanKarfíková, Lenka
uk.habilitation-board.memberSousedík, Stanislav
uk.habilitation-board.memberNejeschleba, Tomáš
uk.habilitation-board.memberFloss, Karel
uk.habilitation-board.memberVolek, Peter
uk.abstract.csPředložená habilitační práce je věnována základním tématům metafyziky Tomáše Akvinského. Jedním z jejích hlavních záměrů je rekonstruovat vlastní pohyb Tomášova metafyzického myšlení, který je jeho interprety často opomíjen. V souladu s tím se snaží ukázat, jak Tomáš z vymezení základních významů jsoucího odvozuje veškeré další struktury a principy jsoucna. V této perspektivě se Tomášova metafyzika ukazuje jako cesta, která vede od vymezení základních významů jsoucího k určení fundamentálních ontologických struktur a principů a která vrcholí odkrytím esence a bytí jako prvních principů všeho jsoucna. Druhým základním záměrem práce je co nepřesněji určit místo základních témat a konceptů Tomášovy metafyziky v průsečíku různých tradic a vlivů, jimiž se inspirovalo jeho myšlení, zejména antické a arabské filosofie. Na tomto pozadí se snaží ukázat, v čem spočívá Tomášova originální syntéza a vlastní myšlenkový přínos. V práci jsou tak postupně pojednávána témata, jako je pojem metafyziky, základní rozlišení jsoucna, transcendentálie či esence. Jejím jádrem je pak poslední kapitola, která zkoumá Tomášovo pojetí bytí. Přitom vychází z poznání, že specifičnost Tomášova pojetí bytí vytvářejí tři myšlenkové motivy: 1) rozlišení esence a bytí u stvořených jsoucen, 2) pojem Boha jako o sobě existujícího bytí a 3) participace konečných jsoucen, resp. jejich esencí na bytí. Otázka zdrojů Tomášova pojetí bytí je pak kladena zvlášť právě s ohledem na tyto tři motivy. Toto diferencující zkoumání se pokouší vrhnout nové světlo na otázku pramenů Tomášova pojetí bytí a vede k formulaci některých nových hypotéz.cs_CZ


Files in this item

Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record


© 2017 Univerzita Karlova, Ústřední knihovna, Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1; email: admin-repozitar [at] cuni.cz

Za dodržení všech ustanovení autorského zákona jsou zodpovědné jednotlivé složky Univerzity Karlovy. / Each constituent part of Charles University is responsible for adherence to all provisions of the copyright law.

Upozornění / Notice: Získané informace nemohou být použity k výdělečným účelům nebo vydávány za studijní, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost jiné osoby než autora. / Any retrieved information shall not be used for any commercial purposes or claimed as results of studying, scientific or any other creative activities of any person other than the author.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV